Kurumsal Network Önerileri

Hotel, Fabrika, Üretim Tesisi, Hastahane, Ofis gibi gibi Kurumsal Network’lerde Enterprise segmentinde bulunan ürünler tercih edilmeli.
Peki nelere sahip olmalı?


DualCore işlemciye sahip
Ram düzeyi yüksek
Cli ile konfigurasyonu yapılabilen
10G Uplinklere ile darboğazın yaşanmayacağı
Port başına Packet buffer seviyesi iyi
trafik önceliklendirme için qos’ e sahip
Yazılım entegrasyonları için rest api desteği

ve son olarak
Network yapısına uygun Arp ve Mac sayılarının optimize edilmesi

Bu aşamadan sonra, Kenar switch, ihtiyaca göre layer 2 yada layer 3 destekli switchler konumlandırmak mümkün.
Tabi bunların dışında’da bir çok kıstas mevcut… Bu noktada, network Mühendis’lerindne destek almakta fayda var.

Switching + Teknoloji
Teknolojik özelliklerde ise klasik mimarilerin aksine ise artık User bazlı kullanım ve güvenlik söz konusu. Örneğin; Firewall cihazlarımız da eskiden ip base kurallar yazarken, Artık User, Device bazlı kurallar ile yönetim yapmanın faydasını görüyoruz.

Bu sebeple, Switching yapıp + olarak Teknoloji yeteneklerde bulundurmamız gerekli.
User ve cihaz bazlı hangi cihazın nerede takılı olduğunu görüp aynı networkde olsa bile birbirlerine erişim kuralları tanımlanıyor


SMB Switch
SMB segmenti olarak adlandırılan Tüm ürünler, mid market olarak adlandırılmış küçük ve orta ölçekli yerler için konumlandırabiliriz , örneğin 5 6 switchlik ofis ortamları ve profesyonel olmayan ip kamera, ip telefon cihazları için rahatlık ile kullanılabilir.

Gbps ve ram değerleri her ne kadar yüksek olsa da, işlemci performansı profesyonel ortamlar için değildir. Bu sebeple Bir Çok Uç cihazın kullanıldığı network yapılarında, protokol iletimlerinde gecikmeler yaşanacaktır. max 8 10 adet kullanımı önerilir.

Peki ya kullanılırsa ne mi olur? İlk kurulumda değil ama bir süre sonra Ağınızda bulunan printer’a zaman zaman ulaşabilirsiniz, İp kamera görüntüleriniz her zaman kayıt yaptığından emin olmazsınız.
Ve en üzücüsü ise 2 3 yıl sonra yeni bir yatırım yapmak zorunda kalınır